Quantcast
Till salu inom: ”

bondauktioner säljes

Tidigare annonser till salu

Säljer nu: 1. BESTÅ tv-bänk , saknar bakstycke, liten rispa på ovansidan. B:120 H:40 D:38cm. 100kr 2. Retro-spegel, 50-60tal(?). 3 delar med gångjärn. Kan ställas på sminkbord eller hängas på vägg. Helt öppen: B:66 H:62 D:2cm. 450kr 3. Bordsspegel / "pigtittare" Äldre stil, gammalt spegelglas, knopp på lådan saknas därav ditsatt ny, kan enkelt bytas. Inköpt på bondauktion i Nora. B:47 H:70 D:20cm. 350kr För frågor och fler bilder - kontakta mig via mail. Alla saker hämtas i centrala Malmö (Triangeln)
Prisma . 2005. 284 s. Inbunden. Kartonnage. 23x20cm. 966 gram. Mycket gott skick. Auktionshandboken 1700-2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner allt finns med. De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord. Auktionshandboken 1700-2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Frakt med Posten: 45 kr.
Fräsch bäddsoffa 2 m lång, sidobäddad 500 kr Tavla "Bondauktion" okänd konstnär 400 kr