Tryckta litografier av elisabett hellman
100:-
-
Till försäljning i 30 dagar
Säljer 4 st tryckta litografier av konstnärinnan Elisabett Hellman. Mått: 40x30 cm (passepartout) Pris: 100 kr/st Om Elisabett Hellman: Elisabett Hellman arbetar förutom med akvarellmålning även i grafik. Hennes litografier har blivit kända och uppskattade genom hennes många vackra och naturtrogna stilleben, en del med influenser från Philip von Schantz och andra kända konstnärer. Elisabett Hellman har under åren ställt ut på flera gallerier bl.a. i Stockholm, Uppland och Östergötland. Annonsören vill inte störas av telefonsäljare.
Philip von Schantz, litografier
13 000:-
-
Till försäljning i 17 dagar
Fyra stycken litografier av Philip von Schantz. Motiv Uppländska ladugårdar. Även om ett par av dem ser lika ut så är de alla olika, och de gör sig mycket bra tillsammans. Del av "konstnärens egna utgåva" dvs signerade men inte numrerade. Säljer dem som grupp då de är del av en serie. Ekramar 48,5cm x 40,5cm. 3.250 per tavla. Jag inser att priset var lite högt innan och sänker dem nu till detta pris.
Philip von schantz
4 500:-
-
Till försäljning i 10 dagar
en litografi från 1984, grepskugga upplaga om 170 ex. köptes på stockholms auktonsverk för många år sedan, Artglobe.se vill ha 10.000 för denna lito. jag säljer den för 4500:-
Philip von Schantz
17 000:-
-
Till försäljning i 16 dagar
Vinbärshink litografi 24/125 1976 60x75
LITOGRAFIPhilip von Schantz (1928-1998
200:-
-
Till försäljning i 17 dagar